Ta, co uměla darovat...

16. listopadu 2009 v 20:24 | Krabička |  Vyprávím
Povídka, jejíž vnuknutí mi zapadlo v hlavě na neodkladný místo dnes odpoledne. Nemá moc velký děj ani postavy. Je to spíš jedna z těch, co vyjadřují pocit a náladu...okamžik (jo to je to pravý a výstižný)Ta, co uměla dávat dárky.
Byla to žena. Nebyla mladá ani stará a všichni ji měli rádi. Byla moc pěkná. Ne pěkná, jejíž pěknost bychom znali z obálek módních časopisů, ale pěkná jako někdo, kdo o své kráse nepřemýšlí a snad jí ani nevnímá. Hlavní věc, kterou vnímala, byl život, který si tak ráda žila a plnými doušky z šálku životních cest vychutnávala.
Neměla děti ani jiné příbuzné. Neměla manžela ani psa ani kočku. Manžel jí umřel již dávno a jí po něm zbyl dům, peníze a pochroumané srdce. Ale měla spoustu přátel. Přátel, které měla ráda, a oni měli rádi jí.
Měla určitý, nedefinovatelně nadpřirozený dar: dávat dárky. Je to paradox, že jediná darovaná věc, jež jí byla kdy darována je právě schopnost obdarovávat druhé, ale bylo to tak a protože ona byla dobrý člověk, nepřemýšlela nad tím a pouze rozdávala radost.
Ten dar spočíval hlavně v jejím původním charakteru, což je charakter uvědomělý, chytrý a milý. Věděla, že když někdo pracuje v cukrářství, nemusí všem dávat jako dary pouze cukrovinky. Jak tedy bylo řečeno, po manželovi jí zůstaly peníze, a protože ten byl dobrý podnikatel, nebylo to málo peněz. Proto se nebála do dárků pro své milé investovat. Není pravdou, že by snad její dárky nabírali svou "dárkovou cenu" přímou úměrností na ceně obchodní. V tom bylo to kouzlo. Ona dokázala koupit staré ošoupané levné hodinky někomu, kdo o ně nikdy neřekl, a ten někdo pak byl neuvěřitelně šťastný. Nefalšovaně, pravě a krásně šťastný. A ty jiskřičky, které dokázala vyčarovat byli palivem pro její existenci. Dýchala jejich vůni, cesty jí osvětloval jejich lesk, a jejich krásou se nechávala inspirovat.
Dárky nám pomáhají dokázat, jak moc obdarovávané známe a vážíme si jich. Darovaná věc říká spoustu věcí o našem vztahu a o nás, a my bychom se měli snažit, aby něco říkala i o obdarovávaném. Přála bych si, aby měli všichni dar jako ta, co uměla dávat dárky, a pokud ne, tak aby se aspoň nad takovou věcí jakou je dar zamysleli a uvědomili si ten velký význam, který má.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama